Nasze 4 picki na Noc Muzeów: Noc Reporterów, Docs Against Gravity, Heineken x Melt, Mac Miller...

Heineken Melt

Jak w nieśmiertelnym szlagierze: ta noc do innych jest niepodobna! Na przestrzeni ostatnich 20 lat z hakiem movement Nocy Muzeów rozhulał się do tego stopnia, że każda kolejna edycja to jeden z naszych ulubionych momentów w kulturalnym kalendarzu. Co warto zobaczyć w tym roku? Mamy cztery szybkie strzały z całej Polski.

Artykuł sponsorowany przez markę Heineken

Noc Muzeów została wymyślona przez Niemców w 1997 roku. Sześć lat później inspiracja pokonała trasę niecałych 300 kilometrów i została przeszczepiona na nasz grunt w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W 2004 roku do inicjatywy dołączyły Kraków i Warszawa. Ostatnio wydarzenia miały już miejsce w kilkudziesięciu miastach, a jeśli chodzi o popularność – w samej stolicy liczba zwiedzających przekroczyła 300 tysięcy osób!

Zupełnie nas to nie dziwi, bo też: how cool is that?! Instytucje kultury ten jeden raz w roku otwierają swoje progi w mocno ekstrawaganckich godzinach i pozwalają – za free lub symboliczną opłatą – nadrobić zaległości czy doświadczyć wystaw w niecodziennym anturażu. Jak szerokie jest spektrum programu, biorąc pod uwagę cały kraj? Od klasycznych wystaw do jednorazowych eventów i accessu do przestrzeni, które normalnie pozostają niedostępne.

W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 17 maja. Choć jasne, że przeciągnie się do 2:00 czy 3:00 kolejnego dnia. Must-attend events? Oto nasza fantastyczna czwórka.

Noc Reporterów: Outriders Klub, Warszawa (18:00)

Outriders to superszanowane przez nas przedsięwzięcie reporterskie z imponującym rozmachem zarówno na poziomie ruchów o zasięgu międzynarodowym, jak i innowacyjnych technik i środków wyrazu. Outriders mają też klub i właśnie tam podczas Nocy Muzeów odbędzie się Noc Reporterów. To wieczór premier: cztery autorskie pokazy multimedialne, zapowiedź cyklu, który zmieni sposób myślenia o reportażu i narracji wizualnej. Tutaj obrazy, słowa i dźwięki złożą się w żywe, pulsujące opowieści – czytamy w notce towarzyszącej wydarzeniu.

Szczegóły i wejściówki tutaj

„Całe to piękno i krew”: Gdyńskie Centrum Filmowe i Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu (22:00)

Jeżeli wspomnieliśmy we wstępie, że Noc Muzeów to jeden z naszych ulubionych momentów w kulturalnym kalendarzu – jeszcze jednym takim momentem jest festiwal Docs Against Gravity. Oba te uniwersa przetną się w sobotnią noc w Gdyni i we Wrocławiu, gdzie zaplanowano projekcję – nominowanego do Oscara w 2023 roku – filmu w reżyserii Laura Poitras, poświęconego fotografce Nan Goldin, która obecnie walczy z epidemią opioidów jako aktywistka. Ten dokument to klasyk; gdyby ktoś dotąd nie widział – koniecznie!

Szczegóły – Gdynia

Szczegóły – Wrocław

„Od pierwszego aaach” – Heineken x Melt Museum: Warszawa (16 – 18 maja)

Heineken

Immersyjność to hasło, które wraca jak bumerang przy każdej okazji, gdy w grę wchodzą tematy ekspozycyjne. Przerobiliśmy to niedawno na Milan Design Weeku, przerobimy to wkrótce na Nocy Muzeów. W przestrzeni stołecznego centrum sztuki – właśnie – immersyjnej, gdzie ostatni raz gościliśmy na wystawie PROXL3M EXPERI3NCE, tym razem stawimy się na collabie Heinekena z Meltem pod hasłem Od pierwszego aaach. Nastąpi tam cross tradycyjnego piwowarstwa z innowacyjną formułą opowieści wizualnej. I ta opowieść rzeczywiście będzie podporządkowana konkretnej fabule.

Przemierzając kolejne strefy wystawy, odwiedzający zanurzą się w świecie Heinekena — od naturalnych składników, przez sekrety procesu warzenia, aż po moment, kiedy w idealnych warunkach powstaje piwo o wyjątkowym smaku. Każda instalacja jest odrębną przestrzenią doświadczenia — zaprojektowaną tak, by nie tylko opowiadać historię, ale pozwalać ją poczuć, dotknąć, usłyszeć i zasmakować – można przeczytać w zapowiedzi. Celem wystawy >Od pierwszego aaach< jest przybliżenie unikalnego świata Heinekena poprzez sztukę immersyjną i angażowanie wszystkich zmysłów. To opowieść o pasji do tworzenia piwa, o drodze od natury do gotowego produktu, i o emocjach, które towarzyszą każdemu >aaach< — temu wyjątkowemu momentowi satysfakcji po pierwszym łyku. Forma immersyjna pozwala zanurzyć się w świecie marki nie tylko poprzez wzrok, ale także poprzez zapach, dotyk, dźwięk i interakcję, dając odwiedzającym poczucie pełnego uczestnictwa w historii Heinekena.

Co przygotowali artyści zwiazani z Melt Museum? M.in. holograficzne wizualizacje zestawione z prawdziwymi kłosami jęczmienia; instalację z interaktywnymi rzeźbami wraz z animacjami szyszek chmielu; immersyjną realizację przedstawiającą proces fermentacji w tankach Heinekena; strefę mającą oddać barowy klimat...

Ważna sprawa – mamy do rozdania 10 podwójnych wejściówek. Pierwsze pięć osób, które napiszą w komentarzu pod reelsem na Instagramie z kim i czemu wybrałyby się na wystawę Heinekena w Melt Museum i pierwsze pięć osób, które zrobią to samo pod TikTokiem – zgarną podwójną wlotę na 16, 17 lub 18 maja. Odezwiemy się do zwycięzców w wiadomości prywatnej. Regulamin znajdziecie tu.

„reMeMber”: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (16:00)

Czy do wszystkich dotarło, że w toruńskim CSW odbywa się wystawa poświęcona pamięci Mac Millera?! Ekspozycja skupona jest na kolekcji fanowskiej. Jak informują organizatorzy: zobaczycie nie tylko artefakty z wizerunkiem artysty, limitowane i starannie zaprojektowane edycje albumów, zdjęcia i materiały wideo (często nigdy wcześniej niepublikowane) czy kolekcjonerskie gadżety sygnowane jego nazwiskiem, ale także dzieła sztuki zainspirowane postacią i twórczością tej ikony popkultury.

Wernisaż miał miejsce w ostatni piątek, ale przecież Noc Muzeów to – zwłaszcza dla szalikowców Maczka – idealna okazja, żeby ruszyć się na reMeMber, bo ta wystawa również znajduje się w programie CSW w Toruniu na 17 maja.

Szczegóły

Artykuł sponsorowany przez markę Heineken

Cześć! Daj znaka, co sądzisz o tym artykule!

Staramy się tworzyć coraz lepsze treści. Twoja opinia będzie dla nas bardzo pomocna.

Podziel się lub zapisz
Różne pokolenia, ta sama zajawka. Piszemy dla was o wszystkich odcieniach popkultury. Robimy to dobrze.
Komentarze 0